Pielęgnacja oraz konserwacja podłóg olejowanych

How to Maintain Your Oiled Wood Floor

Podstawą zachowania podłogi w dobrej kondycji jest odpowiednia jej pielęgnacja przez cały okres jej użytkowania. Właściwe dbanie o podłogę olejowaną nie tylko wizualnie poprawi jej wygląd, ale może spowodować całkowitą regenerację powstałych nieznacznych wgnieceń. W porównaniu z lakierowaniem powstałe podczas użytkowania zarysowania oraz nierówności są praktycznie niewidoczne. Ponadto penetracja oleju wewnątrz drewna, uniemożliwia odkrycie naturalnego koloru drewna poprzez wgniecenie lub zarysowanie. Podsumowując przestrzeganie kilku prostych zasad zapewni podłodze naturalne piękno.

Jakich środków używać?

Przy myciu desek olejowanych na mokro zalecane jest stosowanie mydła do podłóg, które nie tylko usuwa brud, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstwę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniem. Jednak przy powstaniu uporczywych plam warto jest zastosować odpowiedniego odplamiacza lub zmywacza, a następnie jak w przypadku zwykłego mycia przetrzeć deski warstwowe mydłem do podłóg. Ważne, żeby nie przecierać podłogi olejowanej jedynie czystą wodą, która może spowodować usunięcie niektórych związków występujących w oleju.

Jak zapobiegać?

Zastosowanie kilku zabiegów poprawi zachowanie podłogi w odpowiedniej formie. Po pierwsze konieczne jest uniknięcie kontaktu piasku, który może być przyniesiony wraz z butami przez domowników. Jego ziarenka poprzez szuranie mogą zarysować podłogę dlatego warto położyć wycieraczkę przed drzwiami wejściowymi i natychmiast zebrać go z podłogi. Po drugie warto nakleić podkładki filcowe pod przedmioty, które mogą wywoływać duży punktowy nacisk (np. na krzesła lub meble), lub w przypadku foteli zastosować maty ochronne.

Top