Podłoga w Jodełkę Francuską

Jodełka francuska, która znana jest już od kilkuset lat, dzisiaj przeżywa swoją drugą młodość. Stała się ona niekwestionowanym hitem wnętrzarskich aranżacji, wprowadzając do wnętrz oryginalny i dynamiczny wystrój. Z początku można było ją spotkać w reprezentatywnych wnętrzach, pałacach oraz zamkach. Obecnie jednak jej ponadczasowy wzór ułożenia sprawia, że podłoga w jodełkę jest bardzo często wykorzystywana zarówno w budownictwie klasycznym, jak i nowoczesnym. Coraz częściej jest ona również doceniana wśród architektów i projektantów. Deska w jodełkę idealnie sprawdza się w szczególności w dużych i przestronnych pomieszczeniach, gdzie w całej okazałości może zaprezentować swój unikalny, pełen elegancji i gracji charakter. To wszystko sprawia, że moda na taki wzór podłóg mieszkaniowych nigdy nie przeminie.

Jodełka francuska

Podłoga jodełka francuska – w konstrukcji warstwowej czy tradycyjny parkiet?

Co odróżnia podłogi warstwowe w jodełkę od parkietów ułożonych w ten sam sposób? Tak jak opisywaliśmy w innym naszym artykule podłogi warstwowe FLOOREN składają się ze sklejki oraz warstwy wierzchniej dębowej. Dzięki temu uzyskujemy deskę, która jest bardziej stabilna wymiarowo niż lity element. Tradycyjny parkiet przez cały rok współpracuje natomiast z otaczającym go klimatem. Zmiany wilgotności i pór roku sprawiają, że taka podłoga drewniana jest mniej stabilna wymiarowo niż deska warstwowa. W związku z tym parkiet tradycyjny nie powinien być wykonany ze zbyt dużych wymiarów, ponieważ im większy rozmiar, tym większe naprężenia w danym elemencie. Najczęstsza szerokość pojedynczych deszczułek wśród parkietów tradycyjnych wynosi 70 mm. W tym przypadku dużą przewagę mają podłogi drewniane w konstrukcji warstwowej. Szerokość pojedynczego elementu może być nawet dwa razy większa aniżeli w podłogach litych. Mniejsze elementy o szerokości 70 lub 90 cm dają bardzo delikatny, smukły efekt, natomiast deski większych rozmiarów dobrze komponują się z dużym i nowoczesnymi powierzchniami.

podłoga jodełka francuska

Deska w jodełkę — rozmiar i sposób ułożenia

Jodełka francuska producent FLOOREN wykonywana jest w trzech rozmiarach: • 15x100x480 mm • 15x120x580 mm • 15x140x680 mm Jakie możliwości daje nam podłoga w jodełkę? Gdy zdecydujemy się skorzystać z tego rozwiązania, staniemy przed wyborem sposobu jej ułożenia oraz gatunku drewna.

podlogi-warstwowe

Podłoga jodełka klasyczna

Największą popularnością cieszy się jodełka klasyczna (również najkorzystniejsza cenowo), układana w taki sposób, że bok jednej drewnianej klepki styka się pod kątem 90 stopni z dłuższym bokiem drugiej klepki. Jodełkę klasyczną możemy montować pojedynczo lub podwójnie. Drugi ze sposobów jest znacznie prostszy i wygodniejszy w kładzeniu, jednakże to właśnie pierwszy z nich prezentuje się bardziej subtelnie i elegancko.

jodełka francuska w salonie

Podłoga drewniana jodełka francuska

Możemy również zdecydować się na drugą możliwość — jodełkę francuską. Jest to rozwiązanie droższe, wymagające docinania, jednakże jednocześnie niezwykle efektowne, nadające wnętrzom szykownego i wyrazistego wyglądu. Wszystko za sprawą charakterystycznego ułożenia desek, których krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni, tworząc tak zwany ``grot strzały``. Ze względu na elegancki i pełen wyrazu charakter jodełka francuska jest dzisiaj bardzo często wybierana w pomieszczeniach klasycznych, jak i industrialnych.

Jodełka fracnuska w sypialni

Jodełka ukośna

Jodełka może zostać również ułożona tak, aby poszczególne deski dochodziły do ścian pod kątem (jodełka ukośna), tworząc równoległe pasy do pomieszczenia. Konieczne jest wtedy ich odpowiednie przycięcie, co zwiąże się z większym nakładem pracy. Prostszym i mniej wymagającym rozwiązaniem jest natomiast ułożenie pasów wzdłuż pomieszczenia pod kątem 45 stopni. Wybierając podłogę w jodełkę, zarówno klasyczną, jak i francuską powinniśmy także pamiętać, że wymagają one klejenia do podłoża. Warto w tym przypadku skorzystać z doświadczonego zespołu wykonawczego, który w odpowiedni sposób zamontuje nasze deski w jodełkę.

Jodełka francuska i fotel

Krótka geneza jodełki

Jodełka to wzór z bardzo bogatą historią, której początek sięga czasów starożytnych, gdzie można było spotkać ją na antycznej ceramice. Ten charakterystyczny sposób układania podłogi rozpowszechnił jednak w wieku XVI król Francji Franciszek I Walezjusz. Deski w jodełkę znakomicie wkomponowały się w estetykę trwającego w tym okresie renesansu oraz wczesnego baroku, a także wywarły znaczący wpływ na architekturę francuską. To właśnie przełom tych dwóch epok stał się szczytem popularności jodełki, którą można było spotkać w eleganckich i prestiżowych europejskich salonach. Obecnie moda na jodełkę szturmem wdarła się do naszych mieszkań, stając się wyznacznikiem luksusu i dobrego gustu. Spotkamy ją również pod nazwą ``chevron``, oznaczającą ``krokiew``, czyli belkę, która podtrzymuje dach i łączy się pod kątem 90 stopni, co wizualnie przypomina ułożenie podłogi w jodełkę.

Skontaktuj się z nami, aby poznać wycenę

Strefa klienta

Pliki do pobrania

Pobierz katalog online i zapoznaj się z ważnymi informacjami dotyczącymi zakupów i użytkowania

Top