Zalety desek warstwowych. Poznaj plusy takich podłóg!

Czas czytania:
Data publikacji: 30 czerwca, 2018

Aby być przekonanym o słusznym wyborze warto poznać zalety desek warstwowych. Czym się one różnią od tradycyjnych parkietów i jakie korzyści przynosi wybór takiego rozwiązania.

Właściwy dobór wymiarów podłogi

Wybór wymiarów podłogi jest szeroki. Wszystko zależy od preferencji klienta i wielkości powierzchni miejsca gdzie podłoga będzie montowana. Przy mniejszych powierzchniach lepiej prezentować będzie się podłoga o mniejszych wymiarach. Szerokość deski warstwowej może wynosić od 100 do nawet 300 mm, natomiast długość do 3000 mm.

Grubość warstwy wierzchniej

W zależności od wyboru warstwa wierzchnia deski warstwowej może wynosić nawet 6 mm. W porównaniu z deską litą jest to nieznaczna różnica. Warstwa wierzchnia w tradycyjnych parkietach, którą można cyklinować wynosi około 8 mm. Tyle przeważnie wynosi grubość miedzy powierzchnią, a miejscem łączenia parkietów.

Stabilność wymiarów podłogi

Deska warstwowa dzięki swojej piętrowej konstrukcji utrzymuje doskonałą stabilność wymiarową i jest odporna na zmiany klimatu. Krzyżowa budowa niweluje tendencję drewna do paczenia oraz kurczenia się deski warstwowej. W przeciwieństwie do deski litej, deska warstwowa idealnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym oraz w miejscach o dużych wahaniach wilgotności i temperatury tj. domki letniskowe, piwnice.

Ogrzewanie podłogowe

Jedną z wielu korzyści z zastosowania deski warstwowej w domu jest jej kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym. Przede wszystkim deska warstwowa dzięki swojej piętrowej konstrukcji utrzymuje doskonałą stabilność wymiarową i jest odporna na zmiany temperatury oraz wilgotności. Krzyżowa budowa niweluje tendencję drewna do paczenia oraz kurczenia się podłogi. Jeśli chcesz zgłębić bardziej ten temat przeczytaj nasz artykuł drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe.

Wykończenie

Dużą zaletą desek warstwowych jest możliwość instalacji gotowych elementów, które mają wykończoną powierzchnię lakierem lub olejem. Bardziej skomplikowane jest to w przypadku deski litej, która może być wykończona dopiero po montażu. Dodatkowym minusem jest czas. Wykończenie parkietu jest możliwe dopiero po okresie ok. 2 tygodniach. W związku tym taką podłogę należy wycyklinować, aby zniwelować naprężenia oraz nierówności. Dopiero po tej czynności można wykończyć powierzchnię.

Utrzymanie czystości

W przypadku desek olejowanych dodatkowym atutem olejowania jest większa antystatyczność podłogi. W praktyce oznacza to, że deski stają się mniej elektryzujące i mają mniejszą zdolność do przyciągania kurzu. Jest to również zaleta dla osób z objawami alergii lub astmy.

Antypoślizgowość

Deski warstwowe, które są wykończone olejem są mniej śliskie, ponieważ wyczuwalna faktura drewna powoduje jej naturalną „antypoślizgowość”. Olejowana deska podłogowa nadaje się idealnie do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu tj. galerie handlowe, sale treningowe i taneczne. Deski warstwowe olejowane to również korzystne i bezpieczne rozwiązanie w pokojach dziecięcych.

Renowacja

Wybór desek warstwowych ma również zalety przy ich renowacji. Tak jak w przypadku desek litych, deski warstwowe można odnawiać. Podczas cyklinowania zbiera się warstwę ok. 1 mm, a więc odnawianie podłogi z deski warstwowej jest możliwa trzy- lub pięciokrotnie. Aby cyklinowanie powierzchni było możliwe konieczne jest przyklejenie deski do podłoża.

Jeśli zainteresował Cię temat desek warstwowych, sprawdź koniecznie naszą propozycję podłóg z desek warstwowych, które wykonujemy na indywidualne życzenie każdego klienta.

Zobacz więcej artykułów